Goddag til 2018 og godt nytår til alle jer! Har I også trang til at begynde 2018 lidt sundere end afslutningen på 2017?
Ovenpå decembers hygge og afslapning får jeg altid den største trang til mere struktur og orden i januar. Jeg får lyst til at leve sundere, rydde op i gemmerne og blive bare en lille smule mere tjekket sådan helt generelt. På magisk vis giver nytåret mig heldigvis masser af energi til bare at gå i gang, og det er min fornemmelse, at mange andre har det på samme måde. Luften bliver ligesom renere, når det sidste julelys er pustet ud, og så er det bare meget nemmere at komme op fra sofaen og tænke mere klart.
Sundhed for mig består af flere ting. Det handler om frisk luft og motion hver eneste dag. God nattesøvn og nærvær. Skønlitteratur, reflektion og fordybelse. Og så spiller kosten selvfølgelig også en stor rolle, og det er lige præcis de sunde madopskrifter, som det skal handle om her.
Jeg har nemlig valgt kun at poste sunde opskrifter i januar. Om det bliver 3 eller 10 opskrifter vil vise sig, for det er desværre ikke så forberedt, som mit januar-jeg ville ønske. For at komme godt i gang får I dog 14 af mine sunde yndlingsopskrifter nederst i indlægget. Men først et par ord om, hvordan jeg definerer sund mad. Det kan jo gøres på mange måder.
Min måde er meget stille og roligt. Mine kodeord er masser af smag, farve, grønt og fuldkorn, og det prøver jeg så vidt muligt at få ind i alle måltider. Jeg skærer ikke hele fødevaregrupper fra, og holder mig generelt fra forbud. Sukker bruger jeg som krydderi, og jeg bruger hellere fed ost og yoghurt end lightprodukter. I bund og grund handler det om balance, og hvis en god klat smør gør grøntsagsretten en milliard gange bedre, så ville det altså være fjollet at udelade den. Lyder det nemt? Det synes jeg også, at det skal være.
Er I med på en sundere januar? Og hvad er sundhed for jer?
Morgenmad
Efter en lang juleferie kan det godt være lidt hårdt at skulle tidligt op og afsted på arbejde. Jeg har derfor valgt tre opskrifter som fint går til en travl hverdagsmorgen.
Havregrød med chaite og pistacie
Frokost
Min frokost består typisk af en tilfældig salat eller en rugbrødsmad og gulerødder, og der er derfor ikke så mange frokostopskrifter på bloggen. Opskrifterne nedenfor kan forberedes på forhånd eller evt. laves som aftensmad, så der er gode frokostrester.
Lun quinoasalat med hvidløgs- og citronstegt broccoli
Appelsinglaserede rosenkål med rugbrødschips, pecorino og andet godt(Brug flere bøtter, hvis den skal med i madkassen, så rugbrødschips og ost først kommes på ved servering.)
Aftensmad
Sund aftensmad er jo faktisk sket ikke så svært, og der er mange opskrifter at vælge imellem. Disse fire passer perfekt til en regnfuld januar, som dagen i dag.
Spaghettigræskar linguine med hvidløgscrumble og salvie
Sødt
Jeg vil helst springe desserterne over her i januar, men hvis der alligevel skal lidt sødt til, er dette mine bud:
Banankage med god samvittighed(Bær over med de virkeligt dårlige billeder – var lige ved at droppe opskriften alene på grund af dem, men det var kagen alligevel for god til.)
Jeg er begyndt det nye år med en ordentlig oprydning i skabe og skuffer 🙂 man skal jo slå til når motivationen kommer over én, hahaha… Jeg har fokus på sundhed madmæssigt ligesom hele efteråret. Vi spiser generelt meget sundt, men jeg vil gerne udfordre ungerne mere. Kh. Birgitte
Mine skuffer og skabe er lidt af et evighedsprojekt, men når man kommer sådan rigtig i gang, kan jeg virkelig godt lide det. Lege nu er det køkkenet det gælder. Rod på synlige flader kan jeg godt leve med, men alt skal helst stå snorlige i skuffer og skabe. Og ja, jeg ved godt at det er lidt sært.
Det er pudsigt som den kollektive sundhedstrang i januar ikke også rammer børn. De burde jo crave klid og grønt efter en her måned på pebernødder og brun sovs.
Sådan tror jeg faktisk at der er mange der har det. Jeg har ligefrem engang hørt et radioprogram hvor det var en typeting hvor man ville have orden.
Det tror jeg, at du har helt ret i, og jeg har også lidt af det hver eneste mandag året rundt. Gad bare godt være typen, der bevarede ordenstrangen både ugen og året ud 🙂