Til min fødselsdag havde jeg planlagt en hyggelig spadseretur i København. Vi kan godt lide at gå byen tyndt sådan lidt på må og få, og havde aldrig før planlagt en tur i detaljer. Det viste sig dog at være en rigtig god idé. Gåturen blev spækket med fine oplevelser, og vi var mere opmærksomme på alle de spændende steder, vi kom forbi. Selve planlægningen tog kun 5 minutter, så nogen stor opgave var det ikke.
Vores første tur var på ca 3,5 km og førte os forbi Christiania, Papirøen og Torvegade for til sidst at bringe os op i tårnet på Christiansborg. Jeg har tegnet ruten ind på et kort nederst i indlægget, hvis I skulle få lyst til samme tur.
Har I selv en god rute eller måske bare et par forslag til skønne steder, som vi kunne besøge på næste gåtur, må I meget gerne dele dem i kommentarfeltet.
Vi tog metroen til Christianshavn, og slenterede stille og roligt ad Overgaden Oven Vandet med de fine gamle lygter og huse med skodder. Kanalen var fyldt med glade mennesker i kajakker, der holdt pause ved den flydende café.
Vi drejede til højre ad Bådsmandsstræde for at besøge Christiania. En af deres tre regler forbyder fotografering på området, så der må I altså selv forbi, hvis I vil se de skæve huse (og mennesker). De to andre regler handler om, at man skal have det rart og ikke må løbe. Det var lige til at klare.
Det var lidt specielt at tage børnene på tur forbi de tildækkede pushere, men fristaden var ganske rolig, og der kom ingen undrende spørgsmål fra de små størrelser. En anden gang tror jeg dog nok, at jeg blot vil fortsætte langs kanalen, hvis børnene er med.
Vi passerede Kvindesmedjen på vej ud fra Christiania, og gik over en lille bro til Holmen. Der kom både et par små både og et svanepar duvende forbi. Så hyggeligt og stille midt i København!
Vi gik langs vandet parallelt med Arsenalvej og fandt et fint lille brombærsted på vejen. Der var også god udsigt til de smukke, gamle havnebygninger.
Da vi nærmede os Papirøen, blev vi mødt af et stykke lodret vej. Den nye bro var oppe, og standsede al cykel- og fodgængertrafik i næsten 10 minutter. Vi var dog mest interesserede i husbådene. Tænk at have et hus på vandet.
Vi gik hele vejen rundt om Papirøen, og nød udsigten til operaen. Det kan godt være at den ligner en brødrister forfra, men fra siden synes jeg virkelig, at det er en elegant bygning.
Bagefter besøgte vi Copenhagen Street Food, hvor vi fik en overpriced banana shake, mens vi kiggede på turbåde. Dem er der mange af lige der. Der var også vildt mange mennesker blandt madboderne, men det lykkedes os at finde et fredeligt hjørne ved vandet, hvor flere børnefamilier havde slået sig ned.
Et glimt af kanalen, som vi gik langs på den første del af turen. Billedet er taget fra broen ved Papirøen. Hvis man vil springe Christiania over, er det her man kan gå i stedet. Ikke noget dårligt alternativ, vel?
Fra den nye Inderhavnsbro kan man se de farvestrålende facader og skibene i Nyhavn.
Da vi var kommet over broen, fulgte vi Havnegade mod Christiansborg. Gaden blev renoveret for et par år siden, og lægger på alle måder op til leg med trampoliner, klatrevenlige skulpturer og god plads.
Målet for vores tur var Christiansborg Slot. For et par år siden blev tårnet åbnet for publikum, og der ville vi op. Køen kan godt være lang, men man får lov at komme først, hvis man har bestilt bord i tårnets restaurant. Og det havde vi.
Udsigten fra tårnet er overvældende, og på vej derop kommer man forbi gamle skulpturer og en lille model af slottet. Det er ganske gratis, men man skal gennem et sikkerhedstjek, før man bliver lukket ind i elevatoren.
Vores planlagte rundtur sluttede på Christiansborg. Derfra kan man nemt gå tilbage til udgangspunktet, hvis man gerne vil have en rundtur. Vi smuttede dog om hjørnet i stedet for – for at se nærmere på Højesteret og facaden på Thorvaldsens Museum. Der var mange folk i byen, men netop det sted havde vi helt for os selv.
Vores gåtur varede et par timer, selvom den kun var lidt mere end 3 km lang. Der var så mange steder der indbød til at standse op og nyde synet af Københavns mange facetter. I kan se ruten på kortet herunder.
Elsker altså også at være ved vand; også inde i byen (:
– A
Ja, det er herligt både fordi der er så meget liv ved kanalerne og fordi det giver så meget mere lys og luft i en by, hvor gaderne ofte er smale.