Valbylille

Opskrifter og hverdagsliv

  • Opskrifter
    • Måltid
      • Morgenmad
      • Frokost og småretter
      • Snacks
      • Aftensmad
      • Salat og tilbehør
      • Madtærter og pies
      • Pandekager og vafler
      • Pasta
      • Pizza
      • Sandwich, tacos og burger
      • Suppe
    • Køkken
      • Asien
      • Danmark og Norden
      • England
      • Frankrig
      • Indien
      • Italien
      • Latinamerika
      • Middelhavet
      • USA
    • Nemt og hurtigt
      • Familiefavoritter
      • One pot / one pan
      • Slow cooker
    • Højtid og sæson
      • Efterår
      • Fastelavn
      • Forår
      • Fødselsdag
      • Halloween
      • Jul
      • Påske
      • Skolestart
      • Sommer
      • Valentinsdag
      • Vinter
    • Diæt
      • Glutenfri
      • Sund i januar
      • Vegetar
      • Vegansk
    • Kager og sødt
      • Brownies, muffins og andre små kager
      • Dessert og tærter
      • Is
      • Lagkage og skærekage
      • Slik og konfekt
      • Småkager og cookies
      • Syltetøj, sirup og smørbart
    • Brød og boller
    • Drikke
    • Sauce, dressing, syltet tilbehør mm.
  • Inspiration
    • Bøger, film og spil
    • Krea
    • Oplevelser
  • Krummer
    • Et år i Valbylille
    • Søndagsfavoritter
    • Sniksnak
    • Tænker på…
  • Om Valbylille

Kalmar og det sydlige Øland

21. august 2015 by Valbylille Skriv kommentar

IMG_6279
I vores sommerferie tog vi på camping i Sverige. Massive regnskyl og udsigt til endnu mere regn fik os til at vende hjem efter kun 5 dage, men vi nåede da to gode stop. De første tre nætter tilbragte vi på en hyggelig campingplads ved Kalmar lige ved strand og skov og et par kilometer fra byen. Bymidten er ganske hyggelig, men bortset fra slottet byder selve byen ikke på så mange seværdigheder. Der er dog lækre strande, smuk natur og en bro til Øland, hvilket passede os ganske fint.IMG_6353
I modsætning til andre museumsslotte var Kalmarslottet ikke fyldt med gamle klenodier. Møblerne var kopier af datidens interiør, og det kunne jeg faktisk godt lide. Jeg elsker at besøge slotte, men har efterhånden set rigeligt med tyndslidte tekstiler fra deres storhedstid. Størstedelen af Kalmarslottet blev dog brugt til udstillinger både med og uden tilknytning til stedet.

Slottet har to faste, historiske udstillinger om Kalmarkrigen og Dronning Margrete den første. Jeg har siden barndommen været stor fan af Margrete den første, der i mine øjne er en af de sejeste kvinder i historien. Den udstilling fylder dog ikke så meget, da svenskerne  – ikke overraskende – synes, at det første emne er mest interessant, og derfor lader den tage mest plads. Begge udstillinger giver et hurtigt overblik, men heller ikke mere.IMG_6319
De øvrige udstillinger skifter løbende. Vi var utroligt heldige med en udstilling af tegneren Ingrid Vang Nyman. Hun var Astrid Lindgrens foretrukne tegner, og udstillingen fokuserede på hendes tegninger af Pippi Langstrømpe – og selvfølgelig var den suppleret med et rum indrettet som Pippis hjem. I kan tro, at lykken var stor, da vi åbnede hendes taske, og så, at den rent faktisk var fyldt med guldpenge.

Den sidste udstilling bød på verdenskendte fotografier fra National Geographic – Lige noget for mig.IMG_6309Kalmarslottets højdepunt var dog børneudstillingen. I sommerferien bliver slotsgården levende med masser af aktiviteter og konger, dronninger og tjenestefolk i flotte kostumer. De modigste børn meldte sig til ridderturnering, hvor de skulle kæmpe mode en sort ridder. For pigerne var der prinsesseundervisning, hvilket vi dog sneg os forbi uden Pigens vidende. Hun nød til gengæld at træde om bag tykke fløjlsgardiner i slottets kælder for at blive iklædt en smuk, smuk prinsesessekjole med ægte guldkrone. IMG_6377
Da Kalmar nemt er set på en dag, tilbragte vi dag to på Øland. Vi ville gerne have været ude på Alvaret, der er på verdensarvlisten. Det lykkedes dog ikke at time det med Drengens lur, og da det samtidig blæste en halv pelikan, stillede vi os tilfreds med at nyde synet fra bilen. Derfra nød vi også de smukt blomstrende grøftekanter. Det lyder måske mærkeligt, men jeg har aldrig set dem smukkere.

Vi gjorde til gengæld et herligt stop ved Hammarby på vestkysten, som skulle være det helt rigtige sted at se sæler. Som det ses på billedet, var der sat havemøbler i position, men vi havde desværre ikke heldet med os.
IMG_6465
Næste stop var Eketorps jernalderborg. Den er virkelig fint genopbygget, og kan anbefales til alle der interesserer sig for den tidsalder. Jeg var dog ikke så imponeret over formidlingen, og besøget var ikke helt prisen værd. Man kan se, hvordan borgen er brugt i tre forskellige perioder, og så var der enkelte aktiviteter, hvor børn kunne skyde med bue og pil eller bage et lille brød over gløder. Hele besøget varede under en time.IMG_6478 IMG_6480Derefter holdt vi en tiltrængt kaffepause på havtornsgården i Triberga på øens østkyst. Der kan man købe et utal af havtornsprodukter, grøntsager, og enkelte brugsgenstande. Gården har også en herlig café med et overdådigt kageudvalg, hvor der også er til glutenallergikeren og andre med specielle ønsker. Vi kastede os over to forskellige slags bullar. Den ene med havtornsirup og glasur og den anden med kardemomme og havtornssukker. Nøj, det var godt! Kaffen skænker man selv ved et lille bord, hvor man også kan vælge lige præcis det krus eller den kop, der ligger bedst i hånden. Det synes jeg er en hyggelig lille detalje.IMG_6500
Man kan selvfølgelig også købe ølandshvedemel på Havtornsgården, men prisen findes altså væsentlig bedre andetsteds på øen. Kør mod Isgärde, der ligger et par km nord for Färjestaden. På vej ud af Isgärde deler vejen sig, og lige der – på den venstre gren – er det helt rigtige sted at købe mel. For 80skr får man en pose med 3kg ølandshvedemel. Betaling foregår gennem et langt rør ind i huset, så husk lige penge.

Behøver jeg at skrive, at det var et af mine højdepunkter fra turen?IMG_6498

  • Instagram
  • Pinterest
  • Bloglovin
  • Email
  • RSS Feed

Skrevet i: Oplevelser Tags: børneudstilling, ferie, museum, slot, Sverige

« Ratatouille i ovn
Hjemmelavet mangochutney »

Skriv et svar Annuller svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Opskrift Vurdering




This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Velkommen til Valbylille

Her kan du finde skønne opskrifter på hverdagsmad og søde sager. Køkkenet er min kreative legeplads, og jeg giver både mit bud på klassiske retter og helt nye opskrifter, som du ikke finder andre steder.

Alle opskrifter testes flere gange, og er nemme at gå til.

Mange hilsner
Emilie

  • Instagram
  • Pinterest
  • Bloglovin
  • Email
  • RSS Feed

Søg efter opskrift

Opdaterede opskrifter

Jeg tester løbende de ældre opskrifter og tilføjer tekst og nye billeder. Her kan du se, hvad der senest er ændret:

Opskriften på hjemmelavede corn flakes er gjort printvenlig. Virkelig hyggelig opskrift, som børnene elsker at lave, og som måske kan bruges til madkundskab i hjemmeskolen?

—

Min opskrift på citronpasta med kammuslinger og ærteskud er opdateret med nye billeder. En herlig luksusret, som kan laves på blot 15 minutter.

—

Min opskrift på langtidssimret okseragout er gjort printvenlig, og jeg har tilføjet et par noter om tilberedning i slowcooker, tilberedningstid mm. Derudover har jeg efterredigeret de oprindelige billeder.

—

Sund i januar

Ja tak, flere sunde(re) opskrifter

Copyright

Ønsker du at bruge mine billeder og tekster på fx din egen blog eller i kommerciel sammenhæng, så send mig venligst en forespørgsel på mail: emilie(at)valbylille.dk

Kontakt

Har I spørgsmål til opskrifter eller andet, så skriv gerne i kommentarfeltet. Jeg besvarer dem altid – også selvom indlægget er gammelt. Vil I dele en hemmelighed eller spørge mig om noget generelt, så skriv til mig her: emilie(at)valbylille.dk

Søg efter opskrift

  • Instagram
  • Pinterest
  • Bloglovin
  • Email
  • RSS Feed

Copyright © 2021 Valbylille - all rights reserved