
Marengskage med friske bær og cremet fløde er en nem dessert, som smager skønt af dansk sommer. Syrligtsøde jordbær med fløde kan alle vist lide, og her er den klassiske sommerdessert blevet opgraderet med en marengsbund. Det smager himmelsk, og kræver kun en beskeden indsats.
Vores jordbærbed forsyner os dagligt med masser af skønne, røde bær, og jeg spiser af dem fra morgen til aften. Nogen gange bliver de overhældt med fløde og myntesukker, men de allerfleste bliver spist, som de er, næsten direkte fra bedet.
Efterhånden har jeg dog lidt svært ved at følge med, så her i weekenden foreslog Manden, om ikke den store skål jordbær på køkkenbordet ville gøre sig godt i en kage. Det kunne jeg selvfølgelig ikke afvise, og med inspiration fra min cherry berries on a cloud, blev det til denne marengskage med fløde og friske bær. I modsætning til cherry berries on a cloud kræver den ikke så meget forberedelse, og arbejdstiden er ganske beskeden. Nydelsen er til gengæld i den høje ende af skalaen. Mmm, den er god.


Sådan laver du marengskage med jordbær og fløde
Kagen minder lidt om en pavlova, men denne marengs er mere blød end sej indeni. Til gengæld er den knap så længe undervejs, og kan spises allerede 1,5 timer efter, at piskeriset rammer æggehviderne.
For at få en vellykket marengs, skal sukkeret piskes godt ind i æggehviderne, og det tager altså lidt tid. Har du en røremaskine med piskeris, vil jeg derfor anbefale, at du tager den i brug, men en håndmixer kan selvfølgelig også bruges. Marengsmassen er færdig, når den er helt glat uden spor af sukkerkorn.
Når man bager marengs, er det i øvrigt vigtigt, at ovnlågen holdes lukket under bagning, og det gælder selvfølgelig også denne opskrift. Alle ovne bager forskelligt, så jeg vil anbefale, at du holder dig i nærheden af ovnen de sidste 10 minutter af bagetiden. Marengsbunden skal kun lige præcis have en gylden tone. Brændt marengs er ikke rar, og måske skal din marengs have lidt kortere tid end angivet i opskriften.


Marengskage med fløde og jordbær
Ingredienser
- 3 æggehvider
- 150 g sukker
- 1 tsk eddike
- 1/4 l piskefløde
- jordbær
Sådan gør du
- Pisk æggehviderne stive, og tilsæt sukkeret lidt ad gangen, så det langsomt indarbejdes i æggehviderne. Pisk eddikeden i til sidst, når al sukkeret er tilsat, og marengsen er glat Pisk
- Smør marengsen ud på en bageplade beklædt med bagepapir, og bag den ved 150c i ovnen i ca. 45 minutter, til den er gylden udenpå og blød indeni. Lad den køle af.
- Pisk fløden blød og cremet, og fordel den på marengsbunden. Skær jordbærrene i passende stykker, og fordel dem på kagen.
Jeg bliver så glad, når jeg hører fra dig!
Jeg håber derfor, at du vil skrive en kommentar, hvis du laver en af mine opskrifter – eller bedømme den med stjerner. På den måde kan jeg se, hvad der virker, hvad I kan lide og om noget skal justeres. Du må også gerne tagge mig på instagram, hvis du lægger et billede op der.
Jeg besvarer selvfølgelig alle kommentarer.
3 æg ?? skulle der ikke stå æggehvider ? eller er der sket noget nyt inden for marengs ? 🙂
Jo! Fejlen er rettet, og tusind tak fordi du gjorde mig opmærksom på den.