Valbylille

Opskrifter og hverdagsliv

  • Opskrifter
    • Måltid
      • Morgenmad
      • Frokost og småretter
      • Snacks
      • Aftensmad
      • Salat og tilbehør
      • Madtærter og pies
      • Pandekager og vafler
      • Pasta
      • Pizza
      • Sandwich, tacos og burger
      • Suppe
    • Køkken
      • Asien
      • Danmark og Norden
      • England
      • Frankrig
      • Indien
      • Italien
      • Latinamerika
      • Middelhavet
      • USA
    • Nemt og hurtigt
      • Familiefavoritter
      • One pot / one pan
      • Slow cooker
    • Højtid og sæson
      • Efterår
      • Fastelavn
      • Forår
      • Fødselsdag
      • Halloween
      • Jul
      • Påske
      • Skolestart
      • Sommer
      • Valentinsdag
      • Vinter
    • Diæt
      • Glutenfri
      • Sund i januar
      • Vegetar
      • Vegansk
    • Kager og sødt
      • Brownies, muffins og andre små kager
      • Dessert og tærter
      • Is
      • Lagkage og skærekage
      • Slik og konfekt
      • Småkager og cookies
      • Syltetøj, sirup og smørbart
    • Brød og boller
    • Drikke
    • Sauce, dressing, syltet tilbehør mm.
  • Inspiration
    • Bøger, film og spil
    • Krea
    • Oplevelser
  • Krummer
    • Et år i Valbylille
    • Søndagsfavoritter
    • Sniksnak
    • Tænker på…
  • Om Valbylille

Chokoladegranola med solsikkekerner og tranebær

8. november 2019 by Valbylille Skriv kommentar

Gå til opskrift

Det er altid en lille smule nemmere at komme ud af fjerene, når der venter chokoladegranola til morgenmad. Det er godt humør på en ske, og nem forkælelse til en grå hverdagsmorgen i november. Det kan der godt være brug for en gang i mellem.

Jeg har gennem mange år haft et lidt anstrengt forhold til november, men i år er det anderledes. Indtil videre er november i hvert fald ganske rar, og den først uge er fløjet afsted.

Det eneste jeg aktivt har gjort for at gøre måneden bedre, er faktisk at lave chokoladegranola. Jeg har et stort glas stående på arbejde, og i denne uge er jeg begyndt hver eneste arbejdsdag med en skål yoghurt med chokoladegranola og banan. Det er virkelig skønt.

Selvom granolaen er god ( som i virkelig god!), må jeg dog indrømme, at det umuligt kan være min morgenmad alene, der får november til at smile. Men lidt af æren skal den dog have.

Chokoladegranola smager godt på både havregrød og yoghurt, og kan spises både til morgenmad og som en nem og lækker eftermiddagssnack. Vi bruger også gerne granola, når der skal lidt knas til en dessert. Det kan både være til is med chokoladesovs eller en sundere dessert med yoghurt, æble og en anelse saltkaramel. En skefuld er normalt rigeligt, så der er til mange portioner i opskriften.

Selvom der er en del sukker i opskriften, kommer sødmen mest fra de tørrede tranbær. Selve granolaen er faktisk ikke så sød. Jeg kan godt lide, at hver mundfuld er forskellig. Nogen gange bliver man overrasket af et stykke chokolade, der smelter på tungen – andre gange er det et sødt tranebær. Lykken er dog at få fingre i et stort, chunky stykke granola, der smuldrer mellem tænderne. Haps!

Chokoladegranola med solsikkekerner og tranebær

Valbylille
Dagen bliver altid god, når man begynder med en skål yoghurt med chokoladegranola. Til hverdag er det bare et lille drys, mens jeg i weekenden er lidt mere rundhåndet med portionerne. Nogle gange drysser jeg også lidt chokoladegranola ud over en kugle is til dessert.
5 fra 6 stemmer
Udskriv Pin Recipe
Arbejdstid 10 min
Tilberedning 40 min
Ret Morgenmad
Køkken Amerikansk
Antal 20 portioner
Kalorier 158 kcal

Ingredienser
 

  • 200 g æbler i små stykker uden skræl og kernehus
  • 75 g lys sirup
  • 75 g lys moscovadosukker
  • 350 g havregryn finvalsede
  • 50 g kakao
  • 70 g solsikkekerner
  • 75 g mørk chokolade
  • 75 g soltørrede tranebær

Sådan gør du
 

  • Kog æblestykkerne til mos i en lille gryde med ca. 0,5 dl vand.
  • Bland imens havregryn, solsikkkerkerne og kakao i en stor skål
  • Når æblerne er kogt til mos, tilsættes sukker og sirup. Lad det simre under omrøring til sukker og æblemos er smeltet sammen.
  • Hæld æblemosen over havregrynene, og bland godt. Fordel havregrynene på en bageplade beklædt med bagepapir.
  • Bag granolen i ovnen ved 170c i 20 minutter. Brug en spatel til at vende granolaen og dele den i "chunks", og giv den ydereligere 10-20 minutter i ovnen.
  • Lad granolaen køle af på bagepladen. Tilsæt derefter tørrede tranebær og hakket chokolade.
  • Opbevar granolaen i et patentglas i køkkenskabet.
Har du prøvet opskriften?Fortæl mig, hvad du synes om den!


Mine yndlingsopskrifter

Havregryncookies med chokolade og hasselnødder



Det her er måske også noget for dig?

  • Granolabidder med peanutbutter og chokolade
  • Granola med ahornsirup
  • Hjemmelavede cornflakes

  • Instagram
  • Pinterest
  • Bloglovin
  • Email
  • RSS Feed

Skrevet i: Efterår, Morgenmad, Vinter

« Tænker på…
Mexicanske kødboller fyldt med ost »

Skriv et svar Annuller svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Opskrift Vurdering




This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Velkommen til Valbylille

Her kan du finde skønne opskrifter på hverdagsmad og søde sager. Køkkenet er min kreative legeplads, og jeg giver både mit bud på klassiske retter og helt nye opskrifter, som du ikke finder andre steder.

Alle opskrifter testes flere gange, og er nemme at gå til.

Mange hilsner
Emilie

  • Instagram
  • Pinterest
  • Bloglovin
  • Email
  • RSS Feed

Søg efter opskrift

Opdaterede opskrifter

Jeg tester løbende de ældre opskrifter og tilføjer tekst og nye billeder. Her kan du se, hvad der senest er ændret:

Opskriften på hjemmelavede corn flakes er gjort printvenlig. Virkelig hyggelig opskrift, som børnene elsker at lave, og som måske kan bruges til madkundskab i hjemmeskolen?

—

Min opskrift på citronpasta med kammuslinger og ærteskud er opdateret med nye billeder. En herlig luksusret, som kan laves på blot 15 minutter.

—

Min opskrift på langtidssimret okseragout er gjort printvenlig, og jeg har tilføjet et par noter om tilberedning i slowcooker, tilberedningstid mm. Derudover har jeg efterredigeret de oprindelige billeder.

—

Sund i januar

Ja tak, flere sunde(re) opskrifter

Copyright

Ønsker du at bruge mine billeder og tekster på fx din egen blog eller i kommerciel sammenhæng, så send mig venligst en forespørgsel på mail: emilie(at)valbylille.dk

Kontakt

Har I spørgsmål til opskrifter eller andet, så skriv gerne i kommentarfeltet. Jeg besvarer dem altid – også selvom indlægget er gammelt. Vil I dele en hemmelighed eller spørge mig om noget generelt, så skriv til mig her: emilie(at)valbylille.dk

Søg efter opskrift

  • Instagram
  • Pinterest
  • Bloglovin
  • Email
  • RSS Feed

Copyright © 2021 Valbylille - all rights reserved