Valbylille

Opskrifter og hverdagsliv

  • Opskrifter
    • Måltid
      • Morgenmad
      • Frokost og småretter
      • Snacks
      • Aftensmad
      • Salat og tilbehør
      • Madtærter og pies
      • Pandekager og vafler
      • Pasta
      • Pizza
      • Sandwich, tacos og burger
      • Suppe
    • Køkken
      • Asien
      • Danmark og Norden
      • England
      • Frankrig
      • Indien
      • Italien
      • Latinamerika
      • Middelhavet
      • USA
    • Nemt og hurtigt
      • Familiefavoritter
      • One pot / one pan
      • Slow cooker
    • Højtid og sæson
      • Efterår
      • Fastelavn
      • Forår
      • Fødselsdag
      • Halloween
      • Jul
      • Påske
      • Skolestart
      • Sommer
      • Valentinsdag
      • Vinter
    • Diæt
      • Glutenfri
      • Sund i januar
      • Vegetar
      • Vegansk
    • Kager og sødt
      • Brownies, muffins og andre små kager
      • Dessert og tærter
      • Is
      • Lagkage og skærekage
      • Slik og konfekt
      • Småkager og cookies
      • Syltetøj, sirup og smørbart
    • Brød og boller
    • Drikke
    • Sauce, dressing, syltet tilbehør mm.
  • Inspiration
    • Bøger, film og spil
    • Krea
    • Oplevelser
  • Krummer
    • Et år i Valbylille
    • Søndagsfavoritter
    • Sniksnak
    • Tænker på…
  • Om Valbylille

Bønnedeller med grønne prikker

8. maj 2014 by Valbylille 2 kommentarer


Jeg vil rigtig gerne spiser flere bønner og især butterbeans, som er mine yndlings. Desværre glemmer jeg tit at udbløde dem, og så nytter det jo ikke, at de har en fremtrædende rolle på madplanen.

Når jeg endelig husker det, udbløder jeg gerne langt flere, end jeg skal bruge. Overskudsbønnerne bruger jeg i frokostsalater eller også kommer jeg dem i fryseren, så jeg kan springe udblødningen over næste gang. Det er derfor lidt i perioder, at vi spiser bønner herhjemme, selvom vi alle tre spiser dem med stor fornøjelse.

Især Pigen er glad for bønner og fisker ubehersket efter dem, når vi får chili con carne. Jeg lader hende gøre det i stille glæde over hendes sunde præference, og da hun i går hjalp mig med at lave disse bønnedeller, lod jeg hende også spise løs undervejs. Det er derfor temmelig usikkert, hvor mange bønner, der egentlig kom i dellerne.
15 Bønnedeller
300 g tørre butterbeans
1 løg
1 hvidløg
3 håndfulde krydderurter (basilikum og persille)
2 æggehvider eller 1 helt æg
salt og peber
1 dl olie

Udblød bønnerne natten over, og kog dem 1 time i frisk vand. Blend dem til mos i mindre portioner sammen med grofthakket løg og hvidløg.

Hak krydderurterne, og bland dem i bønnerne sammen med salt og peber. Rør æg i, og form 15 bønnedeller i hånden. Er farsen for tør, kan der tilsættes lidt vand. Tryk dellerne lidt flade og steg dem i rigeligt olie. Her skal man ikke være fedtforskrækket.

Server dellerne med en grov salat og rigeligt dyppelse. Jeg lavede en avocadocreme af 2 avocado og,1,5 dl skyr smagt til med salt, peber og citronsaft.

  • Instagram
  • Pinterest
  • Bloglovin
  • Email
  • RSS Feed

Skrevet i: Aftensmad, Danmark og Norden, Opskrifter, Vegetar Tags: bønner, butterbeans, frikadelle

« Nemt og hurtigt – bulgur med porre og rejer
Skæppeskøn alkoholfri velkomstdrik »

Kommentarer

  1. Elisabeth skriver

    8. maj 2014 kl. 20:55

    De ser godt nok helt fantastisk ud – tror jeg skal prøve dem til de kære børn på jobbet 🙂 Har aldrig lavet bønnedeller med hvide bønner – skal helt klart afprøves ………
    Flot blog du har her ………

    Svar
    • Valbylille skriver

      9. maj 2014 kl. 17:51

      Jeg bliver helt misundelig over dit job, og mindes køkkenheltinden fra dengang, jeg selv var børnehavebarn. Det er jo helt ufatteligt, hvad børn spiser, når de er i institution. Jeg tror faktisk, at det er derfra min datter har fået så stor appetit på netop bønner.

      Svar

Skriv et svar Annuller svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Opskrift Vurdering




This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Velkommen til Valbylille

Her kan du finde skønne opskrifter på hverdagsmad og søde sager. Køkkenet er min kreative legeplads, og jeg giver både mit bud på klassiske retter og helt nye opskrifter, som du ikke finder andre steder.

Alle opskrifter testes flere gange, og er nemme at gå til.

Mange hilsner
Emilie

  • Instagram
  • Pinterest
  • Bloglovin
  • Email
  • RSS Feed

Søg efter opskrift

Opdaterede opskrifter

Jeg tester løbende de ældre opskrifter og tilføjer tekst og nye billeder. Her kan du se, hvad der senest er ændret:

Opskriften på hjemmelavede corn flakes er gjort printvenlig. Virkelig hyggelig opskrift, som børnene elsker at lave, og som måske kan bruges til madkundskab i hjemmeskolen?

—

Min opskrift på citronpasta med kammuslinger og ærteskud er opdateret med nye billeder. En herlig luksusret, som kan laves på blot 15 minutter.

—

Min opskrift på langtidssimret okseragout er gjort printvenlig, og jeg har tilføjet et par noter om tilberedning i slowcooker, tilberedningstid mm. Derudover har jeg efterredigeret de oprindelige billeder.

—

Sund i januar

Ja tak, flere sunde(re) opskrifter

Copyright

Ønsker du at bruge mine billeder og tekster på fx din egen blog eller i kommerciel sammenhæng, så send mig venligst en forespørgsel på mail: emilie(at)valbylille.dk

Kontakt

Har I spørgsmål til opskrifter eller andet, så skriv gerne i kommentarfeltet. Jeg besvarer dem altid – også selvom indlægget er gammelt. Vil I dele en hemmelighed eller spørge mig om noget generelt, så skriv til mig her: emilie(at)valbylille.dk

Søg efter opskrift

  • Instagram
  • Pinterest
  • Bloglovin
  • Email
  • RSS Feed

Copyright © 2021 Valbylille - all rights reserved