Valbylille

Opskrifter og hverdagsliv

  • Opskrifter
    • Måltid
      • Morgenmad
      • Frokost og småretter
      • Snacks
      • Aftensmad
      • Salat og tilbehør
      • Madtærter og pies
      • Pandekager og vafler
      • Pasta
      • Pizza
      • Sandwich, tacos og burger
      • Suppe
    • Køkken
      • Asien
      • Danmark og Norden
      • England
      • Frankrig
      • Indien
      • Italien
      • Latinamerika
      • Middelhavet
      • USA
    • Nemt og hurtigt
      • Familiefavoritter
      • One pot / one pan
      • Slow cooker
    • Højtid og sæson
      • Efterår
      • Fastelavn
      • Forår
      • Fødselsdag
      • Halloween
      • Jul
      • Påske
      • Skolestart
      • Sommer
      • Valentinsdag
      • Vinter
    • Diæt
      • Glutenfri
      • Sund i januar
      • Vegetar
      • Vegansk
    • Kager og sødt
      • Brownies, muffins og andre små kager
      • Dessert og tærter
      • Is
      • Lagkage og skærekage
      • Slik og konfekt
      • Småkager og cookies
      • Syltetøj, sirup og smørbart
    • Brød og boller
    • Drikke
    • Sauce, dressing, syltet tilbehør mm.
  • Inspiration
    • Bøger, film og spil
    • Krea
    • Oplevelser
  • Krummer
    • Et år i Valbylille
    • Søndagsfavoritter
    • Sniksnak
    • Tænker på…
  • Om Valbylille

Biryani med and og abrikos

18. december 2019 by Valbylille Skriv kommentar

Gå til opskrift

Biryani med and og abrikos er den mest julede indiske ret jeg kender. Den laves med rester fra juleanden, og er dejlig variation til den klassiske julesul. Biryanien er fyldt med julesmag fra abrikoser, and, kanel og kardemomme, men der langt mere spræl i end al den anden julemad.

Det har taget mig flere år at lande lige præcis denne opskrift, men vi har altid spist noget lignende i juledagene. Det er sådan en god ret til dage, hvor man ikke har lyst til at planlægge for meget, da de fleste af ingredienserne er basisvarer fra køkkenskabet. Faktisk har jeg tidligere haft en lignende opskrift på bloggen, hvor juleanden blev serveret med couscous og tørrede frugter. Den var dog en anelse “ustruktureret”, og jeg fjernede den derfor i en større oprydning i mine opskrifter for et par år siden. Jeg er simpelthen så glad for igen at kunne tilbyde en opskrift med rester fra andesteg og masser af power i smagen, da det er noget af det jeg holder allermest af at spise.

Da opskriften er lavet til juleferien, gør det ikke noget, at det tager lidt tid at lave biryanien. Halvanden time skal man regne med. Det er er dog ikke arbejdstid det hele, og jeg synes faktisk, at det er en ret hyggelig ret at tilberede. Den kræver opmærksomhed uden at give anledning til køkkenstress, og så sender den dejlige dufte ud i hele huset.

Biryani til julens gæster

I juledagene lader jeg så vidt muligt kalenderen stå åben. De fleste har fri, og jeg er kæmpe tilhænger af både at give plads til tøffetid med familien og spontant selskab med venner og familie. Det sker hvert år, at vi får lavet en middagsaftale samme dag, og så er denne opskrift på biryani virkelig god at have i ærmet. De fleste ingredienser har jeg altid i køkkenskabet, og så kan jeg bruge dagen på at bygge lego og drikke gløgg i stedet for at tage på indkøb. Det er totalt win-win: Gæsterne får lækker mad, og jeg behøver ikke at forlade den hjemlige julehule. Det er endda supernemt at lave dobbeltportion af biryanien, og det gør ikke så meget, hvis man ikke helt har andesteg nok – 300g til en dobbeltportion (og 150 g til en enkeltportion) er helt fint. Det allerbedste er, at gæsterne helt sikkert også trænger til en pause fra rødkål, medisterpølse og karrysild.

De eneste friske ingredienser, der skal bruges til retten er koriander, yoghurt og andesteg selvfølgelig. Alle andre ingredienser har god holdbarhed, og får man ikke lige lavet biryani, kan de bruges til noget andet. Jeg vil derfor klart anbefale en opfyldning af krydderiskabet, hvis noget mangler. Safran er selvfølgelig et lidt mere eksklusivt indkøb, men det er lige præcis det krydderi, der gøre retten eksklusiv, lækker og gæsteegnet, så det må du endelig ikke udelade. Hvis ikke du får lavet biryani alligevel, hjælper jeg gerne med en anden safranopskrift. Bare sig til.

Sådan laver du biryani

I denne opskrift er der en del ting, der skal sættes i gang samtidig, så husk at læse opskriften igennem inden du går i gang. Det vigtigste er at få sat løgene over, og derefter fortsætte med ris og safran. Og så er det vigtigt ikke at blande de forskellige dele for tidligt. Først til sidst skal ris, sovs, løg og safran arrangeres i lag i en gryde. Antallet af lag bestemmes af grydens størrelse. Jeg er fan af så mange lag som muligt, men til en almindelig portion nøjes jeg med et enkelt lag sovs og løg, da jeg ikke har en gryde i rette størrelse. Det bliver også ganske fint, men har du en mindre gryde, viljen klart anbefale at bruge den.

Risene skal trække mindst 15 minutter i koldt vand for at sikre, at de får den rigtige konsistens. Jeg kan godt være lidt sloppy i forhold til at lade ris trække, når jeg laver mad til hverdag, men til en biryani bør man ikke springe over. Kogetiden er også væsentligt – de skal kun have 5 minutter. Det er ikke en fejl i opskriften, hvis nogen skulle tro det.

Løgene er noget af det lækreste ved retten, og hvis du også er til søde, saltede løg, vil jeg klart anbefale dig at lave dobbeltportion. De skal være søde og brune, men må absolut ikke branke. Steg dem på en ikke alt for varm pande, og bliv ved deres side. Så kan det ikke gå galt. Husk at lægge en skefuld til side til at drysse over retten til sidst. Retten får i øvrigt også sødme fra abrikoserne. Jeg er helt pjattet med krydret mad med tørret frugt, og abrikoserne matcher andekødet helt perfekt.

Mandelflagerne giver lidt crunch – samt den skønne nøddesmag. Husk at riste dem inden servering. Det kan evt. gøre imens løgene steges. Mandlerne kan i øvrigt erstattes med grofthakkede pistaciekerner, hvis det foretrække

Biryani med and og abrikos

Valbylille
Biryani med and og abrikos er intet mindre end guld i en gryde. I opskriften skal der bruges rester fra en andesteg, og det er derfor en perfekt ret til juledagene, når man er mættet af den klassiske julemad og har lyst til flere smagsnuancer.
5 fra 4 stemmer
Udskriv Pin Recipe
Tilberedning 1 t 30 min
Samlet tid 1 t 30 min
Ret Hovedret
Køkken Indisk
Antal 4 personer
Kalorier 574 kcal

Ingredienser
 

  • 2 løg skåret i små tern
  • 1 spsk olie
  • 250 g basmatiris
  • 3 fed hvidløg presset
  • 1 chili finthakket – uden kerner
  • 5 cm frisk ingefær revet
  • 1 kanelstang
  • 8 kardemommekapsler
  • 1 tsk garam masala
  • 1/2 tsk gurkemeje
  • 1 nip safran
  • 1 dåse hakkede tomater
  • 100 g yoghurt
  • ca. 200 g and tilberedt og i mundrette bider
  • 80 g tørrede abrikoser skåret i strimler
  • 50 g smør smeltet
  • salt

Anretning og servering

  • 15 g mandelflager ristede
  • 1 potte koriander
  • yoghurt eller raita

Sådan gør du
 

Løg og safran

  • Begynd med løgene. Kom dem på en pande med olie, og drys med salt. Steg ved middellav varme i ca. en halv time, til de er gyldne og bløde. Husk at røre i dem regelmæssigt. Imens fortsættes med ris og klargøring af øvrige ingredienser.
    Når løgene er færdige, tages de af panden og lægges over på en tallerken med et stykke fedtsugende papir. Sæt løgene til side. (Panden skal bruges igen.)
  • Kom safran i et lille glas, og hæld 1/2 dl varmt vand over. Sæt glasset til side til senere brug.

Ris

  • Kom risene i en stor skål, og hæld koldt vand over. Lad risene trække i vandet i 15-20 minutter. Kom dem i en sigte, og skyld dem under rindende, koldt vand. Kog nu risene i saltet vand tilsat 4 letknuste kardemommekapsler i 5 minutter. Hæld de færdigkogte ris over i sigten, så de kan dryppe af, og sæt dem til side

Sovs

  • Kom hvidløg, ingefær, kanelstang, fire knuste kardemommekapsler og chili på den pande, som før blev brugt til løg. Steg et par minutter, og tilsæt så gurkemeje og garam masala. Efter endnu et par minutter tilsættes de hakkede tomater.
  • Lad sovsen koge ved middelhøj varme i 6-7 minutter og se, hvordan tomaterne tager farve fra krydderierne. Tag så panden fra varmen, og rør yoghurt i sovsen. Tilsæt derefter and og abrikos i strimler.

Samling af biryani

  • Tag en gryde på 20-24 cm med tilhørende låg. Kom halvdelen af det smeltede smør i gryden sammen med 1/2 dl vand. Derefter skal ris og fyld i lagvis. (*Se note)
  • Kom først halvdelen af risene i gryden. Dryp med halvdelen af safranvandet, og drys med halvdelen af de stegte løg. Hæld derefter sovsen over. Kom resten af risene ovenpå, og dryp med resten af safranvandet og resten af det smeltede smør. Læg låg på gryden, og lad biryanien simre ved svag varme i 30 minutter. Låget må ikke løftes.

Anretning

  • Anret den færdige biryani med resten af de stegte løg, ristede mandelflager og frisk koriander på toppen. Server den med yoghurt eller raita ved siden af.

Bemærkninger

*Jo mindre gryde, desto bedre mulighed for flere lag. Er gryden bred (24 cm) skal der to lag ris og et lag sovs i. Er den lille (20-22 cm) kan du lave en biryani med tre lag ris og to lag sovs. Fremgangsmåden er den samme.
Har du prøvet opskriften?Fortæl mig, hvad du synes om den!
Jeg bliver så glad, når jeg hører fra dig!

Jeg håber derfor, at du vil skrive en kommentar, hvis du laver en af mine opskrifter – eller bedømme den med stjerner. På den måde kan jeg se, hvad der virker, hvad I kan lide og om noget skal justeres. Du må også gerne tagge mig på instagram, hvis du lægger et billede op der.

Jeg besvarer selvfølgelig alle kommentarer.


Mine yndlingsopskrifter

Stegte ris med æg


Det her er måske også noget for dig?

  • Grønkålssalat med appelsin og sennepsdressing
  • Kentucky Lambrusco Spritz
  • Bagt Brie med julekrydrede pærer, tranebær og nødder
  • Instagram
  • Pinterest
  • Bloglovin
  • Email
  • RSS Feed

Skrevet i: Aftensmad, Indien, Jul, Opskrifter, Vinter

« Hapsere à la Waldorf med røget skinke
Tænker på… »

Skriv et svar Annuller svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Opskrift Vurdering




This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Velkommen til Valbylille

Her kan du finde skønne opskrifter på hverdagsmad og søde sager. Køkkenet er min kreative legeplads, og jeg giver både mit bud på klassiske retter og helt nye opskrifter, som du ikke finder andre steder.

Alle opskrifter testes flere gange, og er nemme at gå til.

Mange hilsner
Emilie

  • Instagram
  • Pinterest
  • Bloglovin
  • Email
  • RSS Feed

Søg efter opskrift

Opdaterede opskrifter

Jeg tester løbende de ældre opskrifter og tilføjer tekst og nye billeder. Her kan du se, hvad der senest er ændret:

Opskriften på hjemmelavede corn flakes er gjort printvenlig. Virkelig hyggelig opskrift, som børnene elsker at lave, og som måske kan bruges til madkundskab i hjemmeskolen?

—

Min opskrift på citronpasta med kammuslinger og ærteskud er opdateret med nye billeder. En herlig luksusret, som kan laves på blot 15 minutter.

—

Min opskrift på langtidssimret okseragout er gjort printvenlig, og jeg har tilføjet et par noter om tilberedning i slowcooker, tilberedningstid mm. Derudover har jeg efterredigeret de oprindelige billeder.

—

Sund i januar

Ja tak, flere sunde(re) opskrifter

Copyright

Ønsker du at bruge mine billeder og tekster på fx din egen blog eller i kommerciel sammenhæng, så send mig venligst en forespørgsel på mail: emilie(at)valbylille.dk

Kontakt

Har I spørgsmål til opskrifter eller andet, så skriv gerne i kommentarfeltet. Jeg besvarer dem altid – også selvom indlægget er gammelt. Vil I dele en hemmelighed eller spørge mig om noget generelt, så skriv til mig her: emilie(at)valbylille.dk

Søg efter opskrift

  • Instagram
  • Pinterest
  • Bloglovin
  • Email
  • RSS Feed

Copyright © 2021 Valbylille - all rights reserved