Jeg spurgte på et tidspunkt om I havde lyst til at se før-billederne af vores badeværelse, og det ville I gerne. Nu har jeg endelig gravet dem frem.
Det er faktisk kun tre år siden, at vi sidst lavede badeværelse. Det var den helt lette løsning, hvor vi blot malede vægge og udskiftede vask, spejl og andet inventar. Vi har været så glade for det, og var afløbet ikke gået i stykker, stod det sådan endnu. Vi brugte i alt 7.000 kroner på den løsning, og det var altså inklusiv nye håndklæder, badeforhæng, tandkrus og alt andet der ses på billederne.
Det var et lidt andet prisniveau end det, vi er ude i nu. Forbedringen var dog nok mere markant, og jeg vil anbefale alle at overveje en lignende løsning, hvis det er muligt. For at I kan se, hvor langt man kan komme for et så forholdsvist lavt beløb, får I billeder af begge udgaver.
Først billeder fra badeværelset umiddelbart inden nedrivning. Det originale badeværelse var virkelig stygt, så de billeder har jeg gemt så langt nede i indlægget som muligt 🙂
Det er ikke historiens kønneste badeværelse, men hvor har vi altså bare været glade for det. Vægge og badekar er faktisk mere end 80 år gammelt.
Det eneste vi ikke rigtig kunne ændre var gulvet, og derfor lod vi gulvets nuancer bestemme farve på møbler og spejl. Det var med til at camouflere, hvor grimt det faktisk var. Som kontrast havde vi købt lækre, tykke badehåndklæder, der enten var ensfarvet blågrønne eller hvide med blågrønne og mørkegrå striber. De lå på nederste hylde af puslebordet, som kan anes bag døren, og gav lidt kulør.
Vi har været ganske tilfredse med rummet, og har derfor ikke været topmotiverede for at lave et helt nyt badeværelse. Nu hvor det nye baderum næsten er færdigt, kan jeg dog godt se forbedringen, og I kan tro, at jeg glæder mig til at forkæle mine fødder med gulvvarme. Det skriver jeg mere om, når det er færdigt.
Som I kan se her var vores minimodernisering faktisk temmelig revolutionerende. Tænk at vi boede næsten et år med dette badeværelse. Vasken var revnet, og puslebordet var en kæmpe klods sat sammen af to ikeareoler. I vores gamle lejlighed puslede vi Pigen på en bordplade, som hvilede på de to reoler, så det var et levn derfra.
Det lille grimme skab hang bag døren, og spejlet over vasken er faktisk også et ikke så rart skab. Alt i alt var det bare ikke et sted man sådan rigtig havde lyst til at opholde sig, og det var da også meningen, at det skulle være lavet, umiddelbart efter vi flyttede ind.
Vi fik faktisk et tilbud på at få det lavet samtidig med køkkenet, men selvom vi havde afsat penge til det, kunne vi som nye husejere ikke overskue udgiften. Det havde været logisk at lave badet først, da det ligger over køkkenet og vi skulle have flyttet en del rør. Det viste sig dog, at køkkenet var komplet ubrugeligt, så vi måtte gøre det i omvendt rækkefølge.
Og derfor skete der ikke noget, før vi knap et år senere selv trak i arbejdstøjet. Alle dimser og skabe blev taget ned fra væggene, vi spartlede hullerne, gav hele rummet to lag dekso, satte nyt spejl, vask og armatur op og vupti: Så var der nyt badeværelse.
Det er der så snart igen, men helt ærligt: Uanset hvor lækket det nye badeværelse bliver, så slår det altså ikke glæden ved at kunne skabe så stor forandring for så lille beløb.
Ej, jeg synes det er fint! Men glæder mig til at se det nye I laver ❤️
Ja, jeg var jo også ganske tilfreds. Lige nu er det nye badeværelse meget gråt, og du kan tro, at jeg glæder mig til at se, når detaljerne kommer på plads.
Er det stadig pænt med fliserne og mailingen eller skaller malingen af?
Det var superpænt de 5 år vi havde malede fliser, og jeg er sikker på, at det ville have holdt endnu. Det var ikke det mindste tegn på andet. Vi fik dog lavet helt nyt badeværelse for et par år siden, da de gamle rør ikke kunne mere, så det var farvel til de malede fliser.